...pomalu dopisuji články a tady je jeden z rozsáhlejších článků...
Asi nikdy jsem nedoufala, že "jak na Nový Rok", tak po celý rok nebude platit...
Stalo se to čeho jsem se obávala a Vánoce a Nový Rok jsme slavili ve dvou a s "partnerem na telefonu" a řeknu Vám přátelé, stálo to za prd, jak už to tak bývá, když je váš muž těžce busy.
Nejsem z těch, kdo si stěžuji na drobnosti, ale touhle jsem zkousavala dost těžko...Prostě představa Vánoce a Nového Roku ve třech po 5 letech byla tak lákavá...No nezadařilo se...Vynahrazeno nám to bylo o měsíc a půl později, ale příští rok už to takto nechci...Letos to nevyšlo...přiznávám...
To ovšem neznamená, že jsem se ponořila do vánoční deprese...Ne, ne...jako matka mám zodpovědnost a malej si zaslouží ty nejlepší Vánoce, ať je to jak je to...Samozřejmě co se mého stavu týče, tak ano jsem zadaná, ale je to ve fázi, kdy přemýšlíme, jak to uděláme s bydlením...ač bydlíme v Japonsku, tak nás dělá stovky km. Já v Kantou a on v Kansai. On je OSVČ, takže je busy a volno nemá, maká pořád, ale to co dělá ho naplňuje, takže to jako práci nevnímá...
Nicméně letošní Vánoce a Nový Rok jsme řešili bez něj...
Malej letos nepekl cukroví, protože nám klekla trouba. Co se dárků týče, tak jsem se držela při zemi. Letos jsme vyrazili na Enoshimu, to je naše tradice. Vánoční Enoshima a Vánoční loterie, kterou každý rok vyhrál, ale 2019 nebyl jeho rok. Vyhráli jsme pouze cenu útěchy. Možná opravdu platí, že neštěstí ve hře je štěstí v lásce...:-D
Pak jsme se vydali na výlet do "Země dětí" to bylo hlavně pro malého, protože tam vždycky nechám hodně peněz...haha...jednou za čas, proč ne? :-)
Oshougatsu aneb novoroční čas
Překulil se prosinec a přišel Nový Rok. Ten slavíme jako Japonci s "osechi" což je novoroční menu. S návštěvou chrámu na Silvestra a tahání novoročních věšteb a nákup talismanu o tom je Nový Rok v Japonsku, ale vezmu to pěkně popořádku.
Nengajou
Posíláme přání k Novému roku. PFka jsou posílána během prosince. Jedná se o tzv. "nengajou". Můžete je koupit, vytvořit nebo vyrobit elektronicky, ale platí pro ně pravidla, co se adresy týče. Nesmí tam být škrtance. Pokud nengajou posíláte, pak bych si určitě zkontrolovala na internetu pravidla pro psaní...
Nengajou se posílají kolegům, přátelům, rodině a na poště vám je všechny dají na Nový rok. Nengajou se házejí do žlutě oštítkovaného otvoru v poštovní schránce, protože je na poště schranují do Nového roku, pak celý štos zagumičkují a hodí k vám do schránky přesně na Nový rok. Pokud jste dostali nengajou od někoho komu jste ji neposlali, pak musíte toto oplatit.
Součástí nengajou jsou i čísla do Celostátní novoroční loterie. Po novém roce vyhlásí čísla a máte šanci vyhrát peníze nebo věci z určité prefektury. Jablka nebo nějaké užitné věci. Novou kuchyň a dokonce i lístky na OH. Letos jsem nebyla úspěšná a ani mí přátelé a rodina.
Ručníky
Kromě nengajou se rozdávají také bílé ručníky ve slavnostním obalu určeném pro Oshougatsu. V Japonsku je tradice dávání ručníků zakořeněná. Přistěhujete se někam, pak je zvykem obejít sousedy s kvalitním ručníkovým setem. Narodí se vám dítě, pak ručníkový set je jednou z možností, jak to oznámit v okolí. Chystá se nějaká stavební práce v místě vašeho bydliště, pak přijde zaměstnanec s ručníkem, na kterém je adresa a kontakt (funguje to i jako propagace) a představí se. Nejinak je to na nový rok. Většina byznysmenů má povinnost popřát svým zákazníkům, takže většinou popřejí k Novému roku a věnují nějakou drobnost (například ano hádejte co? :-D) některé firmy toto dělají až po Novém roce. Tak či tak přikládám foto "slavnostního ručníku" :-)
Nengajou máme napsané, ručníky rozdané a teď je čas na úklid a ne ledajaký.
Velký úklid před Novým rokem je nutností a nazývá se "ósóji" aneb "velký úklid". Uklízí se všude: doma, v práci, na ulici prostě všechno a všude.
Také se vrací staré talismany do chrámu. Talismany "omamori" se používají pouze rok. Po roce je musíte vrátit, protože rok pohlcují vše neštěstí kolem vás a po roce dosáhnou "limitu" a začnou vše špatné uvolňovat. Takže ve vlastním zájmu, s díky vracím.
Po úklidu, nákupu a vaření vás čeká zdobení. V Japonsku mají typickou výzdobu na čas Oshougatsu jak se nazývá čas kolem Nového Roku. Jedná se o různou ikebanu obsahující borovicové větve.
Kadomatsu
Je ozdoba, která se dává po stranách vchodu do budovy. Drahé obsahují 3bambusy svázané k sobě a zdobené a vyjdou v přepočtu na 10 000Kč. Levnější variantou jsou pouze borovicové větve, ty stoji něco kolem 200Kč. Přivazuje se ke dveřím či plotům, aby procházející bohové nezapomněli tomu domu požehnat.
Shimekazari
Se věší nad dveře, ale i kamkoli kam to dá pověsit. Mají různé druhy. Dokonce podle světové strany, na kterou směřuje dům. Zdobené je různé a větší jsou pochopitelně dražší. Mají zastavit neštěstí, které prochází kolem domu, takže ochranná funkce.
Kagamimochi
Je poslední z ozdob pro čas Oshougatsu, ale jmenuji opravdu jen ty základní, tím si buďte jistí. Kagamimochi jsou 2-3 rýžové bochánky na sobě. Na vrch se dává citrus zvaný "daidai" (neplést s mikan) Toto kagamimochi se konzumuje většinou koncem Oshougatsu společně se sladkou polévkou z červených fazolí zvanou Shiruko. Také ve školkách se kagamimochi vyrábí, ale to je nejedlé.
Pak už jen čekáte doma na příchod Nového roku, který v Japonsku přichází tiše a většinou bez ohňostrojů za úderů budhistických zvonů. Jedná se o Joya no Kane. Úderů je 108 jako je 108 hříšných myšlenek, které má na svědomí zášť, vztek, žárlivost, žádostivost. Ovšem v shintou svatyních to chodí jinak. Nový rok přichází s Taiko bubnování. Jen pro doplnění: všech fotografiích je shintou svatyně.
Hatsumode
Klasický proslov představených. Odpočet. Taiko bubnovaní a jde se na Hatsumode. Hatsumode je první návštěva chrámu v novém roce. Lidé po dvojicích či ve trojicích přistupují a házejí pětiyenovou minci do kasičky. Zvoní na rolničku a pak se dvakrát ukloní a dvakrát tlesknou. Pak se modlí: "Go en arimasu you ni" To znamená modlení se za štěstí pro sebe a svou rodinu. Slovo "go en" znamená štěstí ale taky 5yenů a to je důvod, proč se do kasičky hází žlutá mince s dírou 5 yenů. Když není po ruce, pak jakákoli další mince stačí, ale klasika velí: 5 yenů.
Poté co zakončíte modlící část. Jednotlivé svatyně nabízejí osake nebo amazake (což je sladký rýžový nápoj, který jsem si oblíbila, může být s alkoholem i bez a teplý je opravdu super, pokud jste milovníky teplého mléka než jdete spát, tak tohle může být stejně uspokojující). Nakonec zbývá tahání Novoroční věštby a nákup talismanů.
Omikuji
S omikuji, jak se nazývají novoroční věštby se to má tak. Když se vám věštba líbí, tak si ji necháte, pokud ne, tak ji přivážete na místo k tomu určené. Věštby mají několik stupňů a to, které si všichni přejí vytáhnout je: velké štěstí tzv. "daikichi"...
My jsme si vytáhli daikichi oba dva!!!Lucky!!!
Jak to je s těmi stupni? Tak máme tu shintou stupně a budhistické stupňování. Hvězdičkou jsem označila ta, která se objevují jen v budhistickém omikuji. Ostatní se objevují v obojím stupňováním.
Pozitivní
1. velké štěstí- dai kichi
2. střední štěstí - chuu kichi*
3. malé štěstí - shou kichi
4. poloviční štěstí - han kichi*
5. štěstí do budoucna - sue kichi*
6. malé štěstí do budoucna - sue shou kichi*
7. štěstí - kichi
Negativní:
1. neštěstí - kyou
2. neštěstí do budoucna - sue kyou*
3. poloviční neštěstí - han kyou*
4. malé neštěstí - shou kyou
5. velké neštěstí - dai kyou
Vytáhli jste si věštbu. Dobrá či špatná stále vás 100yenů většinou a nyní je čas na vybírání talismanů. Jako první jsou personální talismany tzv. "omamori". Existuje jich kotel druhů, ale pravidlo zní pouze jeden na rok. Důvodem je, že patronem každého talismanu je jiný bůh a při koupi více talismanů pro jednu osobu, se mohou talismany rušit, protože se bohové dostávají do konfliktu. Pro mě generální talisman neboli talisman, který kryje vše a nic pořádně je to nejlepší. Ale můžete si vybrat talisman pro štěstí ve studiu, lásce, zdraví, manželství apod...dokonce tu mají talismany pro řidiče.
Talismany na ochranu domu (ten vlevo je požehnání od bohyně Amaterasu), to
vpravo je talisman na "sestřelování neštěstí". Tyto talismany se pokládají u vchodu nebo se lepí vedle dveří v připadě té "karty".
Osechi
Novoroční menu je v podstatě vařené, nakládané. Jedná se o nimono, dále můžete najít v setu krevety, černé sladké fazole, renkon, brambory a sladké brambory, tófu, houby aj. Nejsem velký fanda, to přiznám, ale protože obchody jsou na Nový rok zavřené je osechi set jedno z nejběžnějších jídel na Nový rok. Dále se jí "omochi" což jsou rýžové koláčky a polévka z červených fazolí zvaná "shiruko".
Součástí setu jsou i speciální hůlky. Tyto hůlky se nazývají "iwai bashi" a mají ostré konce z obou stran, jedním koncem servírujete a druhý je pro místní duchy a bohy "aby si taky užili" a druhý konec se nesmí používat. Pozor na to.
Toshikoshi Soba
Je o soba (nudle), které se konzumuje na Silvestra. Jedná se o "soba na přelomu roku" člověk by ho měl jíst, aby byl zdravý na těle a na duchu. Patrně ve smyslu jak na Nový rok, tak po celý rok. Mě tohle jídlo moc nejede, protože mi smrdí tsuyu, což je další varianta k soyové omáčce, která má konzistenci vodovou než "omáčkovou" někdy v překladech dost tápu a tohle je jeden z případů.
Otoshidama
Otoshidama je maličká obálka. Ta je určená dětem. Děti dostávají otoshidamu od rodičů a prarodičů a jedná se o malý peněžní obnos. Řada Japonců tyto obálky schraňuje po celý život a používá je, když jde v životě do tuhého. Za například 20 let (Japonci se stávají dospělými ve 20letech) se dá nasbírat slušný obnos, pokud to hned neutratíte.
Jedna z novoročních aktivit je pouštění draků. Dostat draka nahoru nám dalo pěkně zabrat, ale nakonec po asi 40 minutách se zadařilo. Jsem na sebe náležitě pyšná. :-D
Vánoce a i čas kolem Nového roku (Oshougatsu) byl pro nás velmi klidný (samozřejmě, že nám bylo občas smutno, jak už to tak bývá, když vás od milovaných dělí stovky kilometrů, ale jak jsem psala vynahradili jsme si to v únoru...)
S velkým zpožděním Vám všem přeji jen a jen to nejlepší v roce 2020 a chci věřit, že to nejhorší si vybíráme hned teď z kraje roku. Jsem též zastáncem názoru, že aby bylo líp, musí být nejdřív hůř, abychom si ten rozdíl uvědomili a byli za něj vděční. Vše nej do myšičkového roku! Takara