čtvrtek 18. února 2021

Daily Life Japan: Jak dostat dítě do školky?

Předškolní vzdělávání malých Japonců je kapitolou samo o sobě, jako studovaná učitelka mám k řadě věcí výhrady ale na řadu věcí jsem změnila po letech svůj názor. Předškolní vzdělávání obsahuje jesličky hoikuen a školky youchien.         Zatímco hoikuen je pro děti od 0 do 6 let, školka je pro děti od 3 do 6 let. Zpravidla platí, že do jesliček se umisťují děti starší 2 měsíců, což je ze zákona daná minimální mateřská dovolená a všechny firmy jsou povinny čekat na vás minimálně 2 měsíce. Ve statních firmách se dá čerpat mateřská až jeden rok, ale většinou to probíhá tak, že žena nastoupí do práce dva měsíce po porodu nebo nemá práci, a pak zůstává doma. Některé matky zůstávají doma do 3. let věku dítěte, a pak dají dítě do školky a pracují na částečný úvazek.
Musím říct, že nabídka částečných úvazků je v Japonsku vyšší než u nás v Čechách. Řada matek pracuje na částečný úvazek, rozváží zboží, letáky, dělají práci z domova (kompletace propisek atd) nebo pracují na částečný úvazek ve své původní práci. Většina matek je ale doma s dítětem, které od 2 až 3 let posílají do školky a jsou prostě doma. Více začínají matky pracovat až jejich děti začnu chodit do základní školy (shougakkou), ale většinou i tehdy zůstávají doma nebo maximálně pracují na částečný úvazek, tak aby nevydělaly více než 1 milion yenů ročně, protože tehdy by musely platit daně, které nejsou zanedbatelnou položkou. Dalším důvodem je, že na Japonkách leží většinou celá domácnost a pokud je chlap starší ročník, tak tradice velí, že doma nehne ani prstem. Takže si to představte mít celou domácnost na sobě, péči o dítě také a ještě chodit do práce na plný úvazek. A manžel by jen přišel z práce a dožadoval se jídla, sexu a odpočinku. Není divu, že řada Japonek se vdát nechce, takže se mladí muži začali adaptovat a někteří z nich dokonce ví, co s vysavačem. Ve svém okolí mám už ty muže, kteří ví, co s odpadkovým košem, co s vypraným prádlem, vysavačem a špinavým nádobím a vnímám to maximálně pozitivně. Protože ten tradiční styl nemůže fungovat, když žena chodí ještě ke všem svým povinnostem ještě do práce...Tradiční styl byl založen na určité rovnováze a sociálních rolích: žena doma a chlap v práci.
Mně osobně vyhovuje více: žena v práci, muž v práci a domácnost napůl... nicméně na tenhle model je v Japonsku stále brzo. Žena jde do práce hlavně v rodinách, kde muž dostatečně nevydělává nebo tam kde má dobrou kariéru, o kterou nechce přijít. Pro některé matky není snadné dát své dítě do jeslí, zatímco jiné si od něj velmi rády odpočinou. Ani jedno není špatně, každá žena je totiž jiná a i mateřský pud je u každé ženy vyvinut trošku jinak.                                          V čem se liší jesle od školky?
Jesle-hoikuen: 0-6, pro pracující matky, v času od 7.00 do 20.00, od pondělí do soboty
Školka-youchien: 3-6 pro ženy na mateřské či na částečný úvazek od 8.00 do 15.00, od pondělí do pátku

Vzdělání učitelů je různé od univerzity, přes pouhý půlroční až roční večerní kurz, který je podle mých zkušeností naprosto nedostačující apod. Pokud má učitel kvalifikaci pro jesle, pak může pracovat i ve školce, ale pokud má učitel kvalifikaci jen pro školku, pak v jeslích pracovat nemůže. Proto si řada učitelů, chtě nechtě musí dopnit kvalifikaci. Certifikáty ze zahraničí například bakalář v oboru předškolního vzdělávání se zatím neuznávají, nicméně do budoucna bychom měli mít stejné možnosti jako zdravotní sestry, jejichž vzdělání z ciziny se začalo uznávat a musejí skládat jen testy z Japonštiny.
V budoucnu toto čeká i na učitele, ale než se to uzákoní, tak to potrvá, takže pro mě přichází v úvahu dodělat si vzdělání pro jesle v Japonštině. (jsem optimista, proto si myslím, že budu mít dříve japonský certifikát pro učitele, než tato změna k lepšímu bude uzákoněna.) 
Jesle-Hoikuen je určen pro pracující matky, ale protože existují, jak státní tak soukromé hoikueny, tak i nepracující matka může své dítě dostat do hoikuenu, ovšem to levná záležitost. Za dítě 0-1 rok zaplatíte mezi 60-80 tisíci yenů (12-14 tisíc Kč) Pokud chcete dostat své dítě do hoikuenu státního, tak pokud nepracujete, ale práci hledáte, tak dítě do hoikuenu můžete dostat, ale jen na tři měsíce, pokud si během té doby pracovní příležitost neobjeví, tak je vaše dítě z hoikuen vyřazeno.

Základní dělení hoikuenu podle druhu a typu financování
  • státní, veřejné: státní kokuritsu 国立, veřejný kouritsu 公立、shiritsu hoikuen 市立(státní, městský hoikuen financovaný z daní)
*speciálním druhem je tzv. ninkagai hoikuen 認可外保育園byouji hoikuen 病児保育園nintei hoikuen 認定保育園
  • soukromé hoikueny se dělí na:
  1. kojin hoikuen 個人保育園, shiritsu hoikuen !!!stejné čtení, takže Japonci často říkají watakushiritsu hoikuen, aby odlišili význam shiritsu (protože shiritsu s jinou kanji má význam "veřejný" 私立 保育園soukromý (financují se z toho, co vydělají)
  2. hoikuen polosoukromý (samofinancování, plus příspěvky od státu)
Základní dělení školek podle druhu-youchien 幼稚園
  • veřejné školky 公立幼稚園
  • soukromé, které nabízejí servis od 0-do 6 let věku dítěte 私立幼稚園
    • mezinárodní školky, kde hlavním jazykem je Angličtina インタ-ナショナルスク-ル
Přijímací řízení do jeslí a do školky probíhá na městském úřadě (shiyakusho 市役所, kuyakushou 区役所), vyplníte formulář, váš manžel ten formulář musí potvrdit ve své práci a i vy musíte vzít formulář do své práce (pokud práci) máte. Formulář se v Kanagawě podává každý měsíc do 10., ale hlavní příjmací řízení na nový školní rok vyžaduje dokumentaci do 10.12. (protože školní rok začíná v dubnu) V případě dodatečného výběrového řízení trvá až měsíc, než o přijetí či nepřijetí rozhodnou a přednost mají matky samoživitelky, dále lidé ve svízelné životní situaci, pak pracující matky, a pak ti ostatní. Ve formuláři je sekce kam dopníte zda pracujete, zda práci hledáte, nebo zda jste žena v domácnosti, ta poslední zmíněná, má nejmenší šanci dostat své dítě do hoikuenu.
Kolik za hoikuen zaplatíte závisí na tom, kolik vyděláváte společně s manželem a nebo kolik vydělává váš manžel, pokud zrovna nepracujete. Platí, čím vyšší plat manžel má, tím více za hoikuen zaplatí měsíčně. Ceny státního hoikuenu se pohybují od 15tisíc po 70 tisíc měsíčně. Ceny za soukromý houiken se pohybují od 40 tisíc do 100 tisíc, zde se většinou připlácí za speciální výuku Angličtiny.
Přijmací řízení do státních jeslí probíhá tedy přes městský úřad, zatímco v případě soukromých jeslí, kam prostě přijdete a zeptáte se zda mají volné místo. Přijímací řízení do státních jeslí trvá asi měsíc, kdy se zkoumá: rodinná situace - matka samoživitelka, nebo žádná širší rodina, která by pomohla, pracovní situace a finanční situace, ale zájem je velký, takže přednost mají ti, kteří na to jsou v těchto oblastech nejhůř. V mém městě je nemožné dostat do jeslí dítě mladší 2 let.
Takže pokud chce člověk pracovat má na výběr už jen: společnost nabízející babysitting, ale to je velmi drahá záležitost a spíše je využívaná tehdy, když si matka nemůže vzít volno, dítě je nemocné a není nikdo, kdo by se o něj postaral. Další možností je získat práci v podniku, kde mají firemní jesle či školku tzv. hoikusho 保育所, ale zde platí, že příjímají děti od jednoho roku, někde až od roku a půl a i tyto jesle bývají narvané až k prasknutí.
Žádat o hoikuen či youchie můžete v místě bydliště nebo v oblasti, kde máte uzavřenou smlouvu o pracovním poměru. Žádost se dá podat každý měsíc do 10. a přijímací řízení trvá zhruba měsíc až dva. Hlavní příjímací řízení probíhá od 10.12. takže do 10.12. musíte vyplnit formulář a získat potrvzení o pracovním poměru a to vše musíte donést na městský úřad do 10.12. pak už se děj vůle boží, zda budete mít štěstí.  Druhe kolo je pak do 10.unora. Kazde mesto to ma trosku jinak. V případě soukromého hoikuenu či youchienu nemusíte chodit na městský úřad, stačí zavolat přímo na jejich telefonní číslo a zeptat se, zda mají místo. Děti 0-2 budou problém všude s tím počítejte a taky počítejte s tím, že za dítě 0-2 si připlatíte, je to z toho důvodu, že čím menší děti jsou, tím více učitelů na třídě je potřeba. Nejlevněji vyjdou předškoláci. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ školky či jeslí, mějte na paměti, že pokud se rozhodnete pro soukromý, můžete se setkat s nucením do jídla, zavíráním dětí do komor apod. (viděla jsem na vlastní oči) což je i v Japonsku hodnoceno jako týrání dětí. 
Takže pokud půjdete do privátní sféry dobře si pročtěte reakce na internetu, popovídejte s rodiči a poslochejte, co vám vaše dítko říká. V soukromých školkách je větší riziko, že se tam bude dít něco nepřístojného, protože tím, že nepobírají peníze od státu, tak nejsou tolik kontrolované a v Japonsku si může školku otevřít prakticky každý (občas to podle toho vypadá). Tím nechci říct, že všechny soukromé školky jsou špatné, to vůbec, jen to chce důvěřovat, ale prověřovat. Platíte za péči, ne za to aby tam vašemu dítěti bylo ubližováno...        
Hodně štěstí, Takara   

2 komentáře:

  1. Moc se mi líbí porovnání s naší školskou praxí.
    Přeji krásný víkend ☺

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Musim rict, ze jsem si na to jejich skolstvi uz zvykla. Velkej jde v dubnu do skoly, tak budu nadavat jako spacek.

      Vymazat