pátek 11. února 2022

Kalendář: Založení Japonska aka Kenkoku Kinen no Hi 11.února

11.února se slaví založení Japonska, tzn. je tu státní svátek. Letos vyšel na pátek, což oceníte jako pracující člověk, protože není nic horšího, než svátek uprostřed týdne, kdy musíte přežít do konce týdne. Nesnáším svátky uprostřed týdne. 

Ale jak Japonci vědí, že Japonsko bylo založeno zrovna 11. února na to se podíváme dnes trošku podrobněji. V první řadě existuje jen málo dochovaných památek z prehistorického Japonska. Japonsko bylo ostrov a existují důkazy, že bylo obydlené 30 000 let př.n.l  lidé sem přicházeli nejspíše z Hokkaida, které bylo spojené s Euroasijskou pevninou. V úvahu přichází i Korejský poloostrov, který v té době nebyl až tak vzdálený. Ale existují důkazy o lidech, který přišli po moři z jihovýchodní Asie, pozůstatky lidské aktivity byly nalezeny na Okinawě.

Období Jómon do 300 př. n. l 
Hlavní charakteristikou pro toto období byla keramika s provazcovitými vzory. Ale taky hliněnými figurkami doguu, které se používaly k náboženským účelům.

600 let př.n.l. zde byl první císař nazývaný Jimmu. Na Nový Rok se slavil Den Císařství,  ale v období Meiji byl lunární kalendář zaměněn za Gregoriánský a datum se posunulo na 11. února. 

Kdo byl Jimmu? Jedná se o legendární postavu, která je z bohyně Amaterasu přes jejího vnuka Ninigi a je spřízněná s bohem Susanoo, který je bohem bouří z Shintou mytologie. Otcem byl Ugazafukiaezu a matka byla Tamayorihime. Jimmu žil v letech  711 - 585 př. n. l. Nastoupil na trůn  11. února podle Gregoriánského kalendáře, podle lunárního kalendáře to byl 1. den měsíce. V letech 1930 a 1940 bylo velmi nebezpečné diskutovat o (ne)existenci tohoto císař, protože od něj odvozovali svůj původ ostatní císaři. Císař odvozuje svůj původ od bohyně Slunce Amaterasu.

Jimmu je první císař na seznamu čísařů a od něj odvozovali svůj původ všichni ostaní císaři.  Nicméně neexistuje žádný přesvědčivý důkaz o jeho existence, kromě zmínky v Nihon Shoki a Kojiki, které byly sepsány až hodně později. Má se za to, že prvních 9 císařů Japonska je legendárních. 

Jaké jsou důkazy? Předně "Shintou" přišlo do Japonska až v 8. století z Číny a nebylo takové jako ho známe z Meiji éry. Shintou bylo od počátku víra v různé bohy Přírody. A Shintou jako ho známe je jeho instituce zastřešující tuto víru. Proto až do Tokugawy Ieyasu spolu Buddhismus a Shitoismus vycházeli a například Nikko je výborným příkladem prolínání Buddhismu a Shintou 
v architektuře. 

V moderním Japonsku byly tendence nepovažovat Shintou za náboženství, protože neexistovalo ve stejné podobně od počátků věků až do dnes. Naproti tomu Buddhismus v Japonsku byl od počátku organizovaný. V západním pojetí Shintou není náboženství, protože nemá zakladatele a jednotný zápis, tak jako Islám nebo Křesťanství. O Shintoismu třeba někdy příště. 

Období Yayoi 300 př.n.l.-250 n. l. 
Začala nahrazovat Joumon. Kultura se vyvinula kolem Tokya - Bunkyou. Do Japonska přicházela masa lidí z Korejského poloostrova ti začali s pěstováním rýže. Tkaním plátna a také více organizovaným bydlením.

Období Yamato 250 - 710 n. l. 
Tohle období je důležité pro příchod  Buddhismu do Japonska kolem roku 500.
Císař vládl z provincie Yamato, což je oblast kolem Nara. Hlavní město Asuka bylo založeno na jih od města. 

Období Kofun 250 - 538 n. l. 
Tohle období překrývalo období Yamato a vyznačovalo se mohylovou kulturou. Mohylová kultura byla kultura, která se vyznačovala sypanými mohylami. Jednu takovou můžeme najít v Osace a patřila císaři Nintoku.

Formování Japonska jako jednotného státu se odehrálo v čase mezi 4. stoletím a 6. stoletím. Kdy přesně k tomu došlo se neví a jedná se pouze o odhad. 

Období Asuka 538 - 710 n. l. 
vládnoucí dynastií byl rod Yamato, stát byl uspořádán podle čínského vzoru a první písemné zmínky o Japonsku pochází, jak z čínských písemných pramenů, ale tak od Japonců samotných. Čínské písmo bylo upraveno a dalo vzniknout japonskému písmu. 

Období Nara 710 - 794 n. l.
Kolem 6. století dynastie Yamato ztratila vliv. Buddhistické kláštery získaly obří moc a staly se hrozbou císaři, který proto přesunul hlavní město z Nara do Kyota. Také byly založeny dvě historické kroniky zvané Kojiki a Nihon shoki. 

Období Heian 794 -1185 n. l. 
Začíná přesunutím hlavního města do Kyoto. Co se buddhismu týče, tak nejprogresivnější byly dvě odnože: Shingon a Tendai. Také písmo bylo zjednodušené na kanu, která umožňovala jednoduchý zápis Japonštiny. Jedno z nejvýznamějších literárních díl byl  Příběh Prince Genjiho. V tomto období vznikl zen a čajový obřad a také ikebana. Koncem tohoto obbdobní císařský dvůr ztrácel na síle a Chrysantémový trůn byl bez dědice. Proto Klan Fujiwara byl posledním vládnoucím rodem. Pak se Japonsko rozdělilo a jednotlivých území se dostala pod kontrolu vojevůdců a jejich vazalů.  Období míru skončilo.
V roce 1155 proběhla občanská válka Heiji dva nejmocnější rody byly Taira a Minamoto, kdy Minamoto rod byl téměř vyvražděn a moci se chopil rod Taira nicméně 1185 byl Taira rod poražen Miyamotem a tím skončilo období Heian. 

Období Kamakura 1185 -1333 n. l.
Yoritomo Minamito se stal prvním Shógunem v roce 1192. Shógun byla nejvyšší vojenská hodnost. V Kamakuře založil shogunát aka bafuku. Díky tomu se stal diktátorem, který vládl pomocí rodiny a vazalům. Po jeho smrti byli mužští potomci vyvražděni a zemi převzali regenti z rodu Hojo. 
Rozkvět zaznamenal Zen-buddhismus ve spojení s čajovým obřadem ve vojenských kruzích. Ale Nichiren Sekta také nabyla na významu a v Kamakuře naleznete řadu jejích chrámů. 

V této době proběhly dvě velké invaze do Japonska z Mongolska, které byly odvráceny tajfuny a také samuraji, kteří zísali na prestiži. Koncem tohoto období se nespokojení vazalové shromáždili kolem císaře Godaiga, který se pokusil o návrat císařství s podporou rodu Ashikaga. 

Období Muromachi  1333 - 1568 n. l.
Takauji Ashikaga přešel na stranu císaře Godaiga a zničil shogunát. Císař se snažil o návrat císařství, ale Ashikaga raději podpořil jeho nástupce jednoho z princů. Císař uprchl do Kyóta a Japonsko bylo rozděleno na dvě dynastie. Severni a Jižní dznastie soupeřila o moc po mnoho let. Nicméně Ashikaga rod byl postupně poražen. 
V roce 1543 přijeli do Japonska Portugalci a také první křesťané do přístavu Nagasaki. Křesťanství se rychle šířilo mezi lidmi. 

Období Azuchi - Momoyama 1568 -1600 n. l. 
Následovalo sjednocení Japonska pod postupně vládnoucími: Oda Nobunaga, Toyotomi Hideyoshi, a Tokugawa Ieyasu. Oda Nobunaga obsadil Kyoto, ale bzl po celý život nucen bojovat s buddhistickými sektami a samuraji z nepřátelské strany. Po něm převzal moc Toyotomi Hideyoshi, který se snažil sjednotit klany tím, že podnikl invazi do Koreji, která byla pod kontrolou Číny, takže byli poražení a po 300 let nepodnikli, žádnou invazi do ciziny.

Období Edo 1600 - 1867 n. l. 
Po smrti Toyotomi Hideyoshi převzal vládu Tokugawa Ieyasu. Ten ustanovil shogunát. Shogunát trvál po 15 generací 264 let až do roku 1867. Iezasu pronásledoval křesťany, ale byl pro zahraniční obchod. Jeho nástupci razili politiku izolace, takže se Japonsko na řadu let uzavřelo. 

Jediné, co prošlo byl limitovaný styk s Čínou a Nizozemskými obchodníky v Nagasaki, kde stále můžeme vidět vliv Evropy na místní architekturu. Mezi lety 1853 a 1854 si vynutil otevření přístavů americký komodor Matthew Perry, který hrozil Japoncům střelbou z děl.  Toto oslabilo shogunat a znamenal pád shogunátu, protože modernizaci se zabránit nedalo.

Modernizace Japonska probíhala od roku 1868, kdy série reform měla za úkol přeměnit staré Japonsko v moderní stát s centralizovanou mocí. Centrum mělo být Edo, kam se první císař éry Meiji přestěhoval. Město bylo přejmenováno na Tokyo. 

Období Meiji 1868- 1912 n. l. 
Reformy Meiji bylz reformy císaře Mutsuhita. Byl ustanoven parlament, měna a tokijská burza. 1873 rovnoprávnost co se pohlaví týče, bylo zrušeno tradiční rozdělení společnosti a křesťané se přestali pronásledovat. Byli povoláni odborníci ze Západu a proběhla velká modernizace: železnice, průmysl, armáda, námořnictví apod. 

První spory o Korea a Manjusko s Ruskem se datují do roku 1904, kdy Japonsko napadlo ruskou flotilu, nicméně vše dopadlo jinak. Korea získala zvláštní status a nakonec v roce 1910 došlo k úplné anexi Korejského poloostrova.

Proběhly dvě světové války, kdy v první se Japonsko postavilo na stranu spojenců a byla mu uznána nadvláda nad několika ostrovy v Tichomoří. V mezi válečném období došlo k hospodářské krizi a  vojenští velitelé se snažili rozšířit Japonsko pomocí agrese v Asii. Probíhaly pokusy o svrhnutí císaře. Přítomnost vojáku v Číně znamenala politickou izolaci. Díky tomu došlo k problémům s dodávkou ropy. USA požadovala stažení Japonska z Číny a Japonci se museli rychle rozhodnout zda se připojí k Hitlerovi a nebo důvěřovat dodávkám ropy z USA. Rozhodli se pro to první. 

A co bylo dál jsme se všichni učili ve škole, takže to tady přeskočím. Následující éry
v Japonsku jsou pojmenované po císaři. 

Období Shouwa do roku 1988 císař Hirohito
Období Heisei od 1989 do 2019 císař Akihito 
Období Reiwa od roku 2019 až do současnosti, císař Naruhito

Tím jsem vzala letem světem Japonsko od počátku věků. Zaměřila jsem se na období, která se ve školách moc neberou nebo alespoň za mě se nebrala a přeskočila jsem část dějin, která se za mě probírala úplně všude a několikrát za život. Doufám, že se vám článek líbil a budu se těšit zase příště. Takara

1 komentář:

  1. Moc pěkný přehled, díky za něj. Vždycky se mi líbilo, jak se tyhle éry projevují na japonských mincích a dával jsem si v kapse stranou pár kousků z období Shouwa, se kterými jsme se potkali :-).

    OdpovědětVymazat